Відповідно до чинного Статуту УПЦ Київського Патріархату Управління у справах духовної освіти – установа при Священному синоді, що покликана звершувати загальне керівництво діяльністю духовних навчальних закладів, надавати їм методичну допомогу, а також разом з керуючими архієреями виконувати адміністративні функції (участь в призначенні керівництва духовних навчальних закладів, контроль за навчальним процесом, розподіл випускників тощо). Під керівництвом управління відбувається погодження навчальних програм, напрацювання єдиного освітнього стандарту для духовних навчальних закладів.

У структурі Управління функціонує 7 вищих духовних навчальних закладів, з яких 3 духовні академії (Київська, Львівська, Волинська), 1 богословський інститут (в Івано-Франківську), 2 духовні семінарії (Рівненська, Дніпропетровська), 1 богословське відділення (КПБА при філософсько-теологічному факультеті Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича). Крім цього, при Київській і Волинській православних богословських академіях діють регентські відділення.

Управління загалом та КПБА зокрема представлені в Громадській раді з питань співпраці з Церквами і релігійними організаціями при МОН України (протоієрей Олександр Трофимлюк, Олександр Якович Мирончук), в секторі вищої освіти Науково-методичної ради МОН України (Олександр Якович Мирончук), в науково-методичній комісії з гуманітарних наук та богослів’я сектору вищої освіти НМР МОН України (протоієрей Миколай Щербань, протоієрей Миколай Лагодич), комісії з розроблення механізмів державного визнання документів про вищу духовну освіту, наукові ступені та вчені звання, виданих вищими духовними навчальними закладами (протоієрей Олександр Трофимлюк).

Упродовж останніх років основними напрямами роботи управління були заходи, направлені на вдосконалення методичного забезпечення процесу освітньо-виховної роботи в духовних навчальних закладах та сприяння розвитку сучасного богослів’я. Окрім цього, серед стратегічних завдань можна виокремити такі, як організація науково-богословських конференцій та круглих столів, організація процесу підвищення професійних якостей викладачів духовних навчальних закладів, нормативно-правове та методичне забезпечення навчальної реформи з метою інтеграції духовної освіти в загальнодержавну освітню систему, розвиток міжвузівського співробітництва у сфері богословської освіти та науки.

Управління плідно працює над питанням надання вищим духовним навчальним закладам державного ліцензування та акредитації на ведення освітницької діяльності за спеціальністю «Богослів’я».

З благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета та відповідно до рішення управління у 2013 році була направлена комісія для перевірки діяльності усіх духовних навчальних закладів УПЦ Київського Патріархату.

Комісія оглянула матеріально-технічну базу духовних навчальних закладів, перевірила навчально-методичне та інформаційне забезпечення навчального процесу, ефективність використання педагогічного та науково-педагогічного потенціалу, організацію навчально-виховної роботи, якість підготовки студентів і стан управлінської діяльності в навчальному закладі, провела зрізи знань серед студентів.

Управління очолювали: митрополит Даниїл (Чокалюк) – з 1992 по 2001 рр., митрополит Димитрій (Рудюк) – з 2001 по 2012 рр., митрополит Епіфаній (Думенко) – з 20 жовтня 2012 р.

Заступник голови управління – протоієрей Олександр Трофимлюк, секретар управілння – Олександр Якович Мирончук.